Čenkovice obhájily Perníkovou popelnici

Pardubice, 3. května 2023 – Každý sportovec tvrdí, že ještě složitější, než získat prvenství, je ho následně obhájit. Zda to je skutečně pravda a jaká je chuť obhajoby vítězství, to už nyní vědí v horské obci Čenkovice. Ta si letos zopakovala absolutní vítězství v soutěži O perníkovou popelnici, kterou vyhlašuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., a Pardubický kraj pro města a obce nejlépe třídící odpad. Slavnostní vyhlášení výsledků za rok 2022 se uskutečnilo první květnovou středu v prostorách pardubického zámku.

Do šestnáctého ročníku soutěže byly, stejně jako v uplynulých letech, automaticky zapojeny všechny obce Pardubického kraje zapojené do systému zpětného odběru a využití odpadů z obalů společnosti EKO-KOM. Soutěž je rozdělena do tří velikostních kategorií sídel.

„Perníková popelnice má skutečně dlouhou tradici. Věřím, že pro obce, jejichž obyvatelům záleží na životním prostředí, je umístění v soutěži důležitým ukazatelem toho, jak se jim v oblasti nakládání s odpady daří,“ říká radní Pardubického kraje pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Dobrý výsledek, případně vítězství spojené s finanční prémií je pro ně odměnou a motivací zároveň. Nakládání s odpady je totiž pro každou obec a město nelehká disciplína, hodně záleží na samotných občanech. Bez jejich pochopení a spolupráce to nefunguje.“ Jak Krčil připomíná, zajímavé měřítko poskytuje i celorepubliková soutěž O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky se vyhlašují v rámci královéhradecké konference Odpady a obce. Ani v ní se reprezentanti Pardubického kraje neztrácejí a v minulosti si odsud odvezli řadu velmi dobrých umístění, včetně celkového vítězství. „Není divu, Pardubický kraj je z hlediska třídění odpadů na velmi dobré úrovni. Jeho obyvatelé separaci jimi vytvořeného odpadu považují za samozřejmou součást života a samosprávy obcí stále vylepšují způsoby třídění,“ vysvětluje regionální manažer Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., Stanislav Dokoupil, podle jehož slov je pro starosty otázka třídění odpadů velkým tématem.

Číst dál...

V Perníkové popelnici triumfovaly Čenkovice

Dříteč, 25. května 2022 – V jaké obci či městě se v uplynulém roce nejlépe třídil odpad? Na to každoročně dává odpověď soutěž O Perníkovou popelnici vyhlašovaná Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a Pardubickým krajem. Její jubilejní patnáctý ročník opanovala turisty oblíbená horská obec Čenkovice. Ta vedle vítězství ve své kategorii získala ve třídění odpadu v Pardubickém kraji za rok 2021 i titul Absolutního vítěze. Slavnostní vyhlašování výsledků se uskutečnilo v Dřítči u Pardubic.

Oceňování úspěšných obcí a měst, jejichž obyvatelé svědomitě třídí odpad, se letos opět vrátilo do tradičního jarního termínu. Perníková popelnice se tak posunula zpět před konání konference Odpady a obce, kde jsou, mimo jiné, vyhlašovány výsledky celorepublikové soutěže O křišťálovou popelnici. Regionální vítězové tak mohou doufat i v dobré umístění na celostátní úrovni. „Loni se to povedlo Chocni, která vyhrála ve své kategorii Perníkovou popelnici a jako nejúspěšnější v celé zemi získala i Křišťálovou popelnici,“ připomněl radní Pardubického kraje zodpovědný za venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Dnes zatím známe jen ty nejlepší v rámci Pardubického kraje, věřím ale, že se v konkurenci ostatních měst a obcí naší země neztratí.

Číst dál...

Absolutním vítězem třídění odpadů jsou Čenkovice

Pardubice, 17. srpna 2020 – Oblíbené lyžařské středisko Orlických hor, obec Čenkovice, se stalo Absolutním vítězem třináctého ročníku soutěže „O perníkovou popelnici“. Klání vyhlašované Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a Pardubickým krajem ukazuje, jak se v jednotlivých sídlech regionu třídí odpad. V roce 2019 to nejlépe zvládla vesnička se 180 obyvateli, příliš ale nezaostávaly ani ostatní obce.

 Každoroční jarní vyhlašování letos zpozdila opatření spojená s bojem proti pandemii koronaviru. Na pomyslné stupně vítězů se tak představitelé úspěšných obcí postaví až nyní. „Ani ve složité době nemůžeme zapomínat na ekologii, ke které třídění odpadů neodmyslitelně patří,“ uvedl krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Jsem rád, že statistika třídění, a to nejenom u úspěšných obcí, které vyhrávají soutěž „O perníkovou popelnici“, ukazuje, že ekologické nakládání s odpady patří u našich občanů už k samozřejmostem.

Číst dál...

Soutěž v třídění odpadů O perníkovou popelnici má nové vítěze

Pardubice, 28. května 2019 – Už podvanácté soutěžily obce v Pardubickém kraji „O perníkovou popelnici“. Výsledky soutěže třídění odpadů za rok 2018 byly slavnostně vyhlášeny dnes, a to hned ve třech kategoriích dle počtu obyvatel měst a obcí. Absolutním vítězem se stalo město Seč.

Soutěž obcí Pardubického kraje v třídění odpadů každoročně vyhlašuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., společně s Pardubickým krajem. Pořadí obcí je výsledkem celoročního sběru tříděného odpadu, respektive množství vytříděného odpadu na jednoho obyvatele za celý rok 2018. V tomto roce obce soutěžily už podvanácté. „U této soutěže jsem prakticky od jejího začátku. Je velmi příjemné sledovat, jak množství vytříděného odpadu za tu dobu stouplo. Obce a města se snaží vytvářet svým obyvatelům podmínky pro pohodlné třídění a vyplácí se to. Držím palce všem obcím, které se tomuto tématu naplno věnují, a gratuluji všem, kteří se v ročníku 2018 probojovali až na stupně vítězů,“ řekl radní Pardubického kraje pro životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.

Číst dál...

V Moravské Třebové přistoupili k odpadům správným směrem

Moravskotřebovská radnice se rozhodla k dalšímu odvážnému kroku, když zredukovala svoz komunálního odpadu z dvoutýdenního do měsíčního režimu. A odvážný krok se zřejmě vyplácí. Díky motivačnímu systému, který občanům nabízí slevy za vzorné třídění, se daří redukovat také objem směsného komunálního odpadu.

Obyvatelé svým aktivním přístupem pomáhají snižovat městu náklady na svoz odpadů a tím zároveň šetří svoji kapsu při platbě poplatku. Ti nejaktivnější ušetří díky slevám až 420 Kč z celkových 600 Kč.

Moravská Třebová je dalším městem, ve kterém je úspěšně zaveden tzv. systém MESOH, tedy „motivační a evidenční systém odpadového hospodářství“. Tímto opatřením město s předstihem reagovalo na plánovaný zákaz skládkování, který podle aktuální legislativy začne platit v roce 2024. Motivační a evidenční systém byl ve městě zaveden v roce 2017 a jednoduše spočívá v tom, že každý, kdo se do něj zapojí, získává slevy za třídění separovaného odpadu. Díky tomu se postupně snižuje množství popelnic při vývozu. Druhým rokem provozu je zaznamenán úbytek množství směsného komunálního odpadu, což právě městu umožnilo snížit frekvenci svozu a následně uspořit finanční prostředky.

Číst dál...

Boj o 20 000 Kč již skončil a známe krajské vítěze soutěže AKTIVNÍ OBEC 2018.

Soutěž o titul AKTIVNÍ OBEC kolektivního systému ASEKOL začala letos již prvním dubnovým dnem, skončila posledním dnem v září 2018. Oproti loňskému roku bylo prodlouženo její trvání ze tří na šest měsíců. U přihlášených obcí byl evidován průměrný nárůst sběru vyřazených elektrozařízení v červených kontejnerech o 9 %. U třiceti obcí, které se umístily na horních příčkách, byl nárůst dokonce přes 10 %.

Obce a města České republiky měly možnost získat 20 000 Kč za vítězství v druhém ročníku soutěže AKTIVNÍ OBEC. Soutěž podporuje sběr vysloužilých elektrozařízení v červených kontejnerech a motivuje obce k podpoře osvěty týkající se důležitosti zpětného odběru a recyklace starých elektrospotřebičů. Většina drobného elektra a baterií bohužel stále končí v komunálním odpadu, místo aby je lidé vhazovali do specializovaných červených kontejnerů, nebo je odnášeli na sběrné dvory, odkud putují k recyklaci.

Číst dál...

Soutěži v třídění odpadů O perníkovou popelnici dominují malé obce

Pardubice, 30. května 2018 – Soutěž obcí v třídění odpadů O perníkovou popelnici už píše historii svého 11. ročníku. Podobně jako v minulých letech hledá nejpilnější „třídiče“ i skokana roku, který v meziročním srovnání zaznamenal největší posun v množství vytříděného odpadu. Soutěž pro obce v Pardubickém kraji pořádá Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. společně s Pardubickým krajem. Z Pardubic si tentokrát ceny odvážejí vítězové ročníku 2017.

Cílem soutěže je motivovat obce ke zvýšení účinnosti třídění využitelných složek odpadů i naplňovat cíle plánu odpadového hospodářství kraje. Obcím takové třídění přináší řadu výhod a bonusů, včetně finanční odměny pro vítěze soutěže. „To, že soutěž už odpočítává jedenáctý ročník a výsledky obcí v třídění odpadu jsou stále lepší, svědčí o její smysluplnosti. Osobně jsem u ní od úplného počátku a s potěšením sleduji, jak množství vytříděného odpadu rok od roku stoupá. A stejně jako v loňském roce musím poukázat na to, že lidem na vesnicích a v malých obcích jde třídění mnohem lépe než ve městech. Důvod k zamyšlení, jak ještě více třídění ve větších aglomeracích podpořit,“ říká Václav Kroutil, radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.

Číst dál...

Zavedli pytlový sběr a jsou z nich skokani roku. To je příběh obce Přestavlky

Pardubice, 2. 5. 2017 – Jubilejní desátý ročník soutěže obcí v třídění odpadů O perníkovou popelnici zná své vítěze. Tím absolutním je malá obec Plch s pouhou stovkou obyvatel, skokanem roku pak jen o něco málo větší Přestavlky. Tam v roce 2016 zavedli pytlový sběr a množství vytříděného odpadu raketově stouplo. Z výsledkové listiny nezmizely ani Horní Ředice, které ve své kategorii berou zlato už počtvrté za sebou.

Soutěž O Perníkovou popelnici je určená obcím v Pardubickém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé – Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. a Pardubický kraj – chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení třídění odpadů. Současně jsou obce hodnoceny v rámci kolektivních systémů ELEKTROWIN a.s. a ASEKOL a.s. v rámci zpětného odběru elektrozařízení. A že motivace obcí je úspěšná, potvrzují i výsledky desátého ročníku soutěže O perníkovou popelnici za rok 2016. „Pardubický kraj stojí za soutěží obcí od samého začátku. Jejím cílem je i dodržení podmínek oběhového hospodářství. Mnohem více mě ale těší, že čím dál více obcí sběru tříděného odpadu věnuje pozornost a že jim záleží nejen na finanční odměně, ale především na tom, aby žili v čistém a krásném prostředí. A je zajímavé sledovat, že čím menší obec je, tím větší pozornost tříděnému odpadu věnuje,“ komentoval soutěž radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.

Číst dál...

Brána recyklace

Skuteč, 6.2.2017 – Do 12. března vás ve zdejším muzeu čeká výstava nazvaná Brána recyklace. Věděli jste, že vaše fleesová bunda je ze 100% vyrobena z PET lahví? Že pemza na ošetřování pleti se také vyrábí z recyklovaného skla? A že z plechovek od nápojů je možné vytvořit šperky? Nový život správně vytříděného odpadu představí výstava. A za to, že třídíte, máte vstup zdarma..

Společenské dění v regionu - Chyťte ještěra přímo na sjezdovce!

Herlíkovice, 6.2.2017 - Návštěvníci lyžařského areálu mají během února a prvních tří březnových týdnů na svahu netradiční společnost. Obloučky na čerchmantských prkénkách mezi nimi "vykrajuje" i podivný lyžař na ještěrovi. Kdo se s ním vyfotí a svůj snímek přihlásí do soutěže, má šanci vyhrát ceny. 

 

Podkategorie

Pardubice, 30. května 2018 – Soutěž obcí v třídění odpadů O perníkovou popelnici už píše historii svého 11. ročníku. Podobně jako v minulých letech hledá nejpilnější „třídiče“ i skokana roku, který v meziročním srovnání zaznamenal největší posun v množství vytříděného odpadu. Soutěž pro obce v Pardubickém kraji pořádá Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. společně s Pardubickým krajem. Z Pardubic si tentokrát ceny odvážejí vítězové ročníku 2017.

Cílem soutěže je motivovat obce ke zvýšení účinnosti třídění využitelných složek odpadů i naplňovat cíle plánu odpadového hospodářství kraje. Obcím takové třídění přináší řadu výhod a bonusů, včetně finanční odměny pro vítěze soutěže. „To, že soutěž už odpočítává jedenáctý ročník a výsledky obcí v třídění odpadu jsou stále lepší, svědčí o její smysluplnosti. Osobně jsem u ní od úplného počátku a s potěšením sleduji, jak množství vytříděného odpadu rok od roku stoupá. A stejně jako v loňském roce musím poukázat na to, že lidem na vesnicích a v malých obcích jde třídění mnohem lépe než ve městech. Důvod k zamyšlení, jak ještě více třídění ve větších aglomeracích podpořit,“ říká Václav Kroutil, radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov.

Za jasného vítěze celé soutěže lze považovat obec Čenkovice. Ta nejen že ve své kategorii obcí do 300 obyvatel poskočila z loňského třetího místa na zlatou příčku, ale ještě se stala Absolutním vítězem soutěže. „Stále se snažíme vylepšovat sběrnou síť a pořizovat nové nádoby. Stále máme pocit, že jich je málo. Je to dáno i velkým počtem rekreantů, kteří je také využívají. Snažíme se udržovat sběrná místa čistá a udržovat kolem nich pořádek. I to je motivace. A také dvakrát ročně oslovujeme obyvatele dopisy. Přesto se občas najde PET lahev ve směsném odpadu, a to mě pak mrzí,“ popisuje třídění odpadů v Čenkovicích starostka Milena Vališová.

Do soutěže se automaticky zapojují obce, které jsou účastníky systému zpětného odběru a využití odpadů z obalů, které provozuje společnost EKO-KOM. Právě data z tohoto systému slouží jako podklad pro hodnocení obcí. Ty získávají jeden bod za každý kilogram vytříděného odpadu na obyvatele a rok. „Pro účely soutěže jsme obce rozdělili do tří kategorií podle počtu obyvatel, v každé kategorii finančně ohodnotíme první tři místa. Hodnotíme především výtěžnost papíru, plastu a skla a jako doplňkové hodnocení slouží například sběr nápojových kartonů, kovů atd., ale také třeba hustota sběrné sítě,“ popsal pravidla soutěže Stanislav Dokoupil, regionální manažer společnosti EKO-KOM.

Obce do 300 obyvatel

V kategorii nejmenších obcí zvítězily již zmiňované Čenkovice, které na první pozici postoupily z loňské třetí příčky. Za Čenkovicemi se usadila obec Plch – absolutní vítěz předchozího ročníku a na třetí hodnocené místo se vrací další z absolutních vítězů předchozích ročníků, obec Neratov.

Obce od 301 do 2000 obyvatel

Stálice v třídění odpadů, to jsou Horní Ředice. Obec zvítězila už v několika předchozích ročnících a finanční odměnu za vítězství vždy investovala do dalšího zkvalitňování systému sběru tříděného odpadu. „Evidentně se to vyplácí. Je to další motivace pro obce, jak systém sběru tříděného odpadu podporovat, budovat a rozšiřovat,“ komentoval výsledek Stanislav Dokoupil. Za Horními Ředicemi se umístilo město Seč následované obcí Čeperka.

Obce nad 2 000 obyvatel

V kategorii měst a obcí nad 2 000 tisíce obyvatel své vítězství obhájilo město Třemošnice, za ním následují města Litomyšl a Letohrad. Třemošnice patří k dalším tradičním úspěšným obcím, které třídění odpadů věnují patřičnou pozornost, která se vyplácí. Třemošnice dokonce v minulosti uspěla i v celostátní soutěži Křišťálová popelnice.

Skokan roku

Skokanem roku je ta obec, která se v meziročním srovnání množství vytříděného odpadu posune o nejvíce příček směrem nahoru. Za rok 2017 tento titul patří malé obci Barchov, kde je trvale hlášeno pouze 201 obyvatel, kteří se věnují především zemědělské výrobě.

ASEKOL a ELEKTROWIN

Pardubický kraj spolu s kolektivními systémy ELEKTROWIN a.s. a ASEKOL a.s. vyhlásil také samostatné soutěže ve sběru vysloužilého elektrozařízení.

Cena Pardubického kraje a kolektivního systému ASEKOL je udělována za nejvyšší dosaženou výtěžnost sběru drobného elektra, např. malých domácích spotřebičů, spotřební elektrotechniky, lékařských přístrojů či hraček. V kategorii obcí do 2 000 obyvatel první místo patří obci Slepotice, v kategorii obcí od 2 000 do 5 000 obyvatel městu Jablonné nad Orlicí a mezi městy nad 5 000 obyvatel zvítězila Přelouč.

Udělena byla i speciální cena za nejvyšší výtěžnost sběru elektra prostřednictvím červených kontejnerů (v přepočtu na obyvatele), kterou za rok 2017 získala obec Býšť. ASEKOL rozmístil do Pardubického kraje již téměř 230 červených kontejnerů a ve svém úsilí nehodlá polevovat. „V loňském roce se podařilo do ulic města Pardubice rozvést dalších 33 červených stacionárních kontejnerů a nyní budeme uspokojovat poptávku menších měst. Konkurence v soutěži bude tedy stále vyšší a šanci mají i menší obce,“ říká Karel Vítek, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Pardubický kraj.

Kolektivní systém ELEKTROWIN pak hodnotí nejvyšší dosaženou výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení za rok 2017 ve skupině malých a velkých domácích spotřebičů a elektrického nářadí v kategoriích obcí do 2000 obyvatel a nad 2000 obyvatel. V první kategorii zvítězila obec Sobětuchy, v druhé město Proseč. Také ELEKTROWIN uděluje speciální odměnu, a to obci s nejvyšším meziročním procentuálním nárůstem sběru nechlazení. Tuto odměnu za rok 2017 získala obec Damníkov.

PERNÍKOVÁ POPELNICE 2017

KATEGORIE DO 300 OBYVATEL

1. místo                                   obec Čenkovice                                   80.000,- Kč

2. místo                                   obec Plch                                             45.000,- Kč

3. místo                                   obec Neratov                                      25.000,- Kč

KATEGORIE DO 2 000 OBYVATEL

1. místo                                   obec Horní Ředice                              80.000,- Kč

2. místo                                   obec Seč                                              45.000,- Kč

3. místo                                   obec Čeperka                                      25.000,- Kč

KATEGORIE NAD 2 000 OBYVATEL

1. místo                                   město Třemošnice                              80.000,- Kč

2. místo                                   město Litomyšl                                    45.000,- Kč

3. místo                                   město Letohrad                                   25.000,- Kč

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ                  obec Čenkovice          

SKOKAN ROKU                       obec Barchov                                      20.000,- Kč

CENA KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ASEKOL

KATEGORIE DO 2 000 OBYVATEL     obec Slepotice                           10.000,- Kč

KATEGORIE DO 5 000 OBYVATEL      město Jablonné nad Orlicí      15.000,- Kč

KATEGORIE NAD 5 000 OBYVATEL    město Přelouč                          20.000,- Kč

SPECIÁLNÍ ODMĚNA ASEKOL obec Býšť                                              10.000,- Kč

CENA KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ELEKTROWIN

KATEGORIE DO 2 000 OBYVATEL      obec Sobětuchy                       20.000,- Kč

KATEGORIE NAD 2 000 OBYVATEL    město Proseč                          20.000,- Kč

SPECIÁLNÍ ODMĚNA ELEKTROWIN    obec Damníkov                       20.000,- Kč