Zavedli pytlový sběr a jsou z nich skokani roku. To je příběh obce Přestavlky

Pardubice, 2. 5. 2017 – Jubilejní desátý ročník soutěže obcí v třídění odpadů O perníkovou popelnici zná své vítěze. Tím absolutním je malá obec Plch s pouhou stovkou obyvatel, skokanem roku pak jen o něco málo větší Přestavlky. Tam v roce 2016 zavedli pytlový sběr a množství vytříděného odpadu raketově stouplo. Z výsledkové listiny nezmizely ani Horní Ředice, které ve své kategorii berou zlato už počtvrté za sebou.

Soutěž O Perníkovou popelnici je určená obcím v Pardubickém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé – Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. a Pardubický kraj – chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení třídění odpadů. Současně jsou obce hodnoceny v rámci kolektivních systémů ELEKTROWIN a.s. a ASEKOL a.s. v rámci zpětného odběru elektrozařízení. A že motivace obcí je úspěšná, potvrzují i výsledky desátého ročníku soutěže O perníkovou popelnici za rok 2016. „Pardubický kraj stojí za soutěží obcí od samého začátku. Jejím cílem je i dodržení podmínek oběhového hospodářství. Mnohem více mě ale těší, že čím dál více obcí sběru tříděného odpadu věnuje pozornost a že jim záleží nejen na finanční odměně, ale především na tom, aby žili v čistém a krásném prostředí. A je zajímavé sledovat, že čím menší obec je, tím větší pozornost tříděnému odpadu věnuje,“ komentoval soutěž radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.

Číst dál...

Brána recyklace

Skuteč, 6.2.2017 – Do 12. března vás ve zdejším muzeu čeká výstava nazvaná Brána recyklace. Věděli jste, že vaše fleesová bunda je ze 100% vyrobena z PET lahví? Že pemza na ošetřování pleti se také vyrábí z recyklovaného skla? A že z plechovek od nápojů je možné vytvořit šperky? Nový život správně vytříděného odpadu představí výstava. A za to, že třídíte, máte vstup zdarma..

Společenské dění v regionu - Chyťte ještěra přímo na sjezdovce!

Herlíkovice, 6.2.2017 - Návštěvníci lyžařského areálu mají během února a prvních tří březnových týdnů na svahu netradiční společnost. Obloučky na čerchmantských prkénkách mezi nimi "vykrajuje" i podivný lyžař na ještěrovi. Kdo se s ním vyfotí a svůj snímek přihlásí do soutěže, má šanci vyhrát ceny. 

 

Pardubáci by měli třídit mnohem víc, jinak vizi roku 2020 nesplní

Pardubice, 11.02.2017 - Na skládkách je v současné době ukládáno 171 kilogramů odpadů na obyvatele a rok.  
Pardubice – Tak jako ostatní obce, které vyprodukují více než 10 tun nebezpečného odpadu a více než 1000 tun ostatního odpadu ročně, mají také Pardubice ze zákona povinnost zpracovat vlastní plán odpadového hospodářství.  
"Nový plán navazuje na ten předchozí, který jsme měli vytvořený pro roky 2005 až 2015," uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Jiří Rozinek


V posledních deseti letech se celková produkce odpadů ve městě stabilizovala a pohybuje se mezi 29,2 a 30,4 tisíc tun ročně. "Z tohoto množství končí přibližně 60 procent na skládkách a 40 procent se dále využívá.  
Roste přitom množství separovaných odpadů, používaných jako druhotná surovina. V roce 2015 Pardubáci vyseparovali například o 186 tun papíru více než v roce 2005, plastů to bylo o 157 tun, textilu o 121 tun a skla o 84 tun více než v roce 2005," dodal náměstek Rozinek s tím, že město hodlá třídění biologicky rozložitelných odpadů podporovat i nadále.  

Číst dál...

Perníková popelnice: Čtvrté vítězství v řadě pro Neratov, Horní Ředice v závěsu

Pardubice, 10. 05. 2016 – Pardubický kraj má své přeborníky v třídění. Množství vytříděného odpadu v roce 2015 sice výsledkovou listinou soutěže Perníkové popelnice oproti minulým letům mírně zamíchalo, nejlepší z nejlepších ale zůstávají. Absolutním vítězem je Neratov, který se o tuto trofej v posledních letech přetahoval s Horními Ředicemi.

V roce 2015 se konal už 9. ročník soutěže Perníková popelnice, kterou vyhlašuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. ve spolupráci s Pardubickým krajem. Soutěž má motivovat obce ke zvýšení sběru tříděného odpadu, ale také k naplňování cílů plánu odpadového hospodářství kraje. A jak starostové každoročně potvrzují, nejvyšší motivací je finanční odměna.

Číst dál...

Ukliďme si, vyzývají města i obce

Orlickoústecko, 07.04. 2016 – Začátek jara je ve znamení nejen očisty těla a duše, ale i parků, příkopů a dalších prostorů v jednotlivých obcích a městech. Na mapě unikátního projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016 "svítí" i dvanáct čtverečků na Orlickoústecku. Do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se zapojilo dvanáct měst a obcí. Uklidí poházené odpadky i černé skládky.

Zapojí se i obce 

"Chceme žít v čistotě," hlásí hlavní organizátor úklidu v katastru obce Horní Čermná Radek Šilar, který akci "zpunktoval" už potřetí a i letos do ní plánuje zapojit místní školu, školku i spolky. 
Loni dokázali Hornočermenští zbavit svou obec a její okolí bezmála šesti set kilogramů odpadu,při úklidu totiž objevili skládku, na které
vytřídili 492 kilogramů odpadu. 

Uklidí Ústí 

Své zapojení hlásí Králíky, Vysoké Mýto, Česká Třebová, Choceň i Ústí nad Orlicí. V okresním městě vloni uklízelo šedesát dobrovolníků. "A v týdnu před i po akci uklízelo město dalších několik desítek žáků škol a členů zájmových sdružení. V tuto chvíli máme již nahlášen jako předvoj akce páteční úklid Dukly a Wolkerova údolí od studentů Střední průmyslové školy automobilní. Doufáme, že překonáme loňský počet účastníků a že se nám s jejich pomocí podaří uklidit daleko víc odpadu," popisuje místostarosta města a gestor životního prostředí Jiří Preclík, podle něhož mají Oušťáci jasnou motivaci: "Protože město Ústí nad Orlicí žije bohatým spolkovým životem, bylo pro nás přirozené se i letos zapojit do této společensky přínosné akce." 
Ve Vinarech na Vysokomýtsku budou také uklízet už podruhé. Podle slov starostky Pavlíny Šrůtové byli v obci překvapeni, kolik toho vysbírali a i letos mají na úklid rukavice, potřebné náčiní i spoustu energie.  Číst dál...

Kdo pečlivě třídí, má slevu

Ústí n. O. – Ústí nad Orlicí, 07. 04. 2016 - Od letošního roku na straně jedné navýšilo místní poplatek za komunální odpad (z 550 na 590 korun za jednoho poplatníka), na straně druhé nabízí slevový systém tříděníodpadu
Odměnit má ty, kteří pečlivě 
třídíodpad, a motivovat další obyvatele města, aby se přidali. Ve sběrném dvoře byla zavedena elektronická evidence odevzdaného odpadu
, ti, kteří chtějí uplatnit slevu, se musí registrovat a požádat o vydání městské karty pro sběrný dvůr, ta je zdarma.

Největší nápor registrujících zažívali pracovníci městského úřadu a společnosti Tepvos, která provozuje sběrný dvůr, v únoru, kdy odstartovaly svozy s načítáním čárových kódů. Podle sdělení ústecké radnice je už registrováno přes 2800 poplatníků. "Při prvním únorovém svozu v ulicích bylo načteno 1280 pytlů. Zároveň začal sběr také ve sběrném dvoře, kde bylo odevzdáno dalších 271 kusů. Únorový počet byl v březnu překonán téměř dvojnásobně. Počet vytříděného sběru narostl na 2983 kusů pytlů papíru, plastu a nápojových kartonů," bilancoval místostarosta Jiří Preclík. Systém přináší první pozitiva, roste množství vytříděného odpadu, v únoru byl meziročně o zhruba 10 procent vyšší. 


Odpad odvezou dům od domu

Letohrad, 07. 04. 2016 – V porovnání s ostatními městy v okrese má Letohrad nejvyšší poplatek za odpady. Starosta Petr Fiala se s otázkou, proč tomu tak je, setkává často. "Jsme jedno z mála měst v republice, které má unikátní slevový systém tříděníodpadu – čárový kód se svozem dům od domu a poplatník se může dostat s poplatkem – základ 650 Kč – až na nulu," uvedl před časem Deníku. 

Ruku v ruce se slevovým systémem funguje svoz 
vytříděnéhoodpadu dům od domu. Plasty se ukládají do pytlů o objemu 110 litrů, na nápojové kartony jsou speciální osmdesátilitrové pytle s potiskem a třídí se kovové odpady. A samozřejmě občané nesmí zapomenout na nálepku s vlastním čárovým kódem. "Občané se zapojili a třídí, za což jim patří poděkování samosprávy a samozřejmě sleva na poplatku. Pokud spočítáme průměr po započtení slev ze třídění, jsme pod průměrem výše poplatku v republice. Samozřejmě máme slevy pro důchodce, děti, studenty a podobně. Nově nebudou platit poplatek děti v roce narození," doplnil starosta. 
Tříděnýodpad se v Letohradu sváží jednou za čtrnáct dní, a to vždy v pondělí.  Číst dál...

Odpad na sídlišti zmizí pod zemí

Česká Třebová, 07. 04. 2016 – Město se rozhodlo letos investovat milion korun do druhého stanoviště podzemních kontejnerů na tříděnýodpad. V létě se objeví na sídlišti Trávník. 
Když se "bezedné" 
odpadkové koše objevily na Starém náměstí, vyvolaly kritiku za své umístění. V samém centru města nahradily nevzhledné plastovékontejnery, které stávaly o pár desítek metrů dál v Nádražní ulici. Jestli se kvůli nim v lokalitě třídí méně nebo více, zjistit nelze.

Podle odboru životního prostředí ale mají hned několik výhod. "Město tím šetří prostor, místo objemného kontejneru stojí na ulici jen box o velikosti odpadkového koše. Slouží jako plnicí otvor a je konstruován tak, že se do něj dá odpad jen vhazovat. Brání tak nejrůznějším sběratelům v tom, aby se ve smetí přehrabovali a vyhazovali jej ven, v jeho okolí tak vznikal nepořádek. Současně přestává být i snadným terčem nejrůznějších legrácek, které končí převržením a vysypáním kontejneru. Pod zemí zůstává i hlasitý třesk tříděnéhoskla a v neposlední řadě i zápach," vysvětlovali občanům úředníci. 

Číst dál...

Obyvatelé Přelouče se zlepšili ve třídění odpadu

Pardubice, 16. 02. 2016 - Obyvatelé Přelouče se zlepšili ve třídění papíru, skla a plastů. Napomohla tomu tamní radnice. Lidem rozdala dva tisíce sad tašek na separovaný odpad a navýšila počet sběrných nádob v ulicích. Stejně tak stoupl i počet vytříděných elektrospotřebičů. Naopak u biomasy nastal pokles. Podle města za to může hlavně loňské sucho.